" D’un château l’autre "
Conférence donnée pour l’association des anciens boursiers du gouvernement français

Sredinom lipnja ove godine članovi Hrvatske udruge stipendista francuske vlade imali su priliku nazočiti vrlo zanimljivom predavanju gospodina Jeana Maiffredyja pod nazivom D’un château l’autre. Naziv me je pomalo zbunio, ali sam nedvojbeno znao da će biti riječi o dvorcima kojima Francuska obiluje. A ako je k tome predavanje na francuskom jeziku, i ako će ga održati ataše za obrazovnu suradnju pri veleposlanstvu Republike Francuske, znao sam da to mora biti pun pogodak. I bio je. Gospodina Maiffredyja sam već prije imao priliku čuti pa sam znao da će leksik koji će koristiti biti razumljiv svima, a ne samo vrhunskim znalcima francuskog jezika. K tome, kad o francuskim dvorcima govori Francuz, onda predavanje postaje prava poslastica za uho. Ali i za oko, jer je bilo popraćeno brojnim dijapozitivima. Neću prepričavati riječi našeg predavača, već ću samo spomenuti nekoliko stvari koje su mi se urezale u sjećanje. Očarala me riječ koju sam na predavanju prvi puta čuo i koju nisam uspio pronaći u Petit Robertu ali jesam na internetu, a to je castellologue (La castellologie est la discipline qui étudie le château médiéval. Le castellologueen est le spécialiste.), a vjerojatno dolazi od provansalske riječi castel iz 18. st. koja znači dvorac (château). Saznao sam i razliku među riječima manoir (kurija), château (dvorac) i palais (palača), tj. spoznao gradaciju dvoraca kad je riječ o njihovoj važnosti i veličini.

Na predavanjau su se nizale slike francuskih dvoraca iz doline rijeke Loire, pariških palača (Palais Maillot, Opéra, Hôtel de Ville) koje su danas zgrade nekih kulturnih institucija i tijela državne uprave, Versaillesa ili otoka If na pučini Marseillea u čijoj se tvrđavi, točnije zatvoru, dijelom zbiva radnja romana Grof Monte-Cristo Alexandrea Dumasa starijeg. Među ostalim smo dobili i iscrpan pregled dvoraca koji se spominju u literaturi, umjetnosti, teoriji arhitekture i drugim disciplinama. No nikako ne smijem zaboraviti ni Guédelon, srednjevjekovno gradilište s dvorcem u nastajanju o kojem su snimljeni brojni dokumentarci. U gradnji toga dvorca koriste se samo srednjevjekovni alati i tehnologija, a u njoj mogu sudjelovati svi entuzijasti koji imaju barem 16 godina, dobru volju, želju za učenjem i smisao za pustolovinu. Gradnja teče sporo, a svršetak radova predviđen je za 2050. Na gradilištu se može boraviti od 3 do 7 dana, a poslovi se dodjeljuju shodno trenutnim potrebama na gradilištu te željama i vještinama svakog pojedinog “graditelja”.

Nakon predavanja imali smo priliku družiti se s predavačem uz jagode, šlag i šampanjac, pa svi vi koji niste došli sami procijenite je li se isplatilo doći. 

Željko MEDIĆ, prof.